SVT och ishockey-VM 2019

Foto: SVT

Herrarnas ishockey-VM avgörs 10-26 maj i Bratislava och Košice i Slovakien och SVT är på plats och sänder 45 av 64 matcher, samt VM-studio från Stockholm, vilket innebär mer än sammanlagt 124  timmar ishockey. Programledare i studion i Stockholm är André Pops och i studion i Bratislava är det Marie Lehmann och Dusan Umicevic.

Chris Härenstam och Jonas Andersson kommenterar de matcher – inkluderat Sveriges samtliga  gruppspelsmatcher –  som spelas i Bratislava, Pelle Bäckman och Staffan Kronwall de matcher som spelas i Košice. På kommentatorssidan finns även Peter Jonsson.  Reportrar på plats i Slovakien är Maria Wallberg, Jenny Modin, Stefan Åsberg och Dusan Umicevic. I studion i Stockholm finns experterna Mikael Renberg och Maria Rooth.

– Det känns verkligen häftigt och ansvarsfullt att nu få vara med och skapa tv-sändningar från ett mästerskap som jag tror betyder lika mycket för svenska folket idag som det gjorde för mig 1987 när jag tittade hemma. Den där passionen ska vi ta med oss in i studion i vår ambition att, med kunniga experter och meriterade gäster, förklara de avgörande detaljerna och berätta om de stora händelserna i Tre kronors jakt på tredje raka VM-guldet, säger André Pops, programledare i Stockholm.

– Vi kommer vi att göra allt för att förmedla den bästa, bredaste, mest engagerade och närmaste tv-upplevelsen till alla dem som gärna hade följt matcherna på plats, men som istället ser dem tillsammans med oss för första gången sen 1980-talet, säger Marie Lehmann, programledare i Bratislava för ishockey-VM.

SVT-sändningar ishockey-VM:
Observera att samtliga matcher inleds och avslutas med studiosamtal, och dessa inslag fortgår också under periodpauserna. Studior finns i Stockholm och Bratislava.
Observera att tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras

SVT1 torsdag 9 maj kl 20.00-21.00: Inför VM – studio med André Pops, Marie Lehmann
SVT1 fredag 10 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Finland-Kanada
SVT1 fredag 10 maj kl 16.15-18.00: Finland-Kanada, Kosice
SVT2 fredag 10 maj kl 18.00-19.00: Finland-Kanada, Kosice forts
SVT Play fredag 10 maj kl 16.10-18.45: Ryssland-Norge, Bratislava
SVT2 fredag 10 maj kl 19.00-19.30: sammandrag Ryssland-Norge
SVT2 fredag 10 maj kl 19.30-20.00: Studio inför Tjeckien-Sverige
SVT1 fredag 10 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Tjeckien-Sverige forts.
SVT Play fredag 10 maj 20.10-22.45: USA-Slovakien, Kosice
SVT1 fredag 10 maj kl 20.15-23.00: Tjeckien-Sverige, Bratislava
SVT1 fredag 10 maj kl 23.25-00.25: sammandrag USA-Slovakien

SVT1 lördag 11 maj kl 12.00-12.15: Studio inför Danmark-Frankrike
SVT1 lördag 11 maj kl 12.15-15.00: Danmark-Frankrike, Kosice
SVT1 lördag 11 maj 15.00-16.00: sammandrag USA-Slovakien
SVT1 lördag 11 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Tyskland-Storbritannien
SVT1 lördag 11 maj kl 16.15-17.50: Tyskland-Storbritannien, Kosice
SVT2 lördag 11 maj kl 17.50-19.00: Tyskland-Storbritannien, Kosice forts
SVT2 lördag 11 maj kl 19.00-20.00: sammandrag Danmark-Frankrike
SVT2 lördag 11 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Slovakien-Finland
SVT2 lördag 11 maj kl 20.15-23.00: Slovakien-Finland, Kosice

SVT Play söndag 12 maj kl 12.10-14.45: USA-Frankrike, Kosice
SVT1 söndag 12 maj kl 12.00-12.15: Studio inför Ryssland-Österrike
SVT1 söndag 12 maj kl 12.15-15.00: Ryssland-Österrike, Bratislava
SVT1 söndag 12 maj kl 15.00-15.30: sammandrag USA-Frankrike
SVT1 söndag 12 maj kl 15.30-16.15: Studio inför Italien-Sverige
SVT1 söndag 12 maj kl 16.15-18.00: Italien-Sverige, Bratislava
SVT2 söndag 12 maj kl 18.00-19.00: Italien-Sverige, Bratislava forts
SVT2 söndag 12 maj kl 19.00-20.00: sammandrag USA-Frankrike
SVT2 söndag 12 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Storbritannien-Kanada
SVT2 söndag 12 maj kl 20.00-21.00: Storbritannien-Kanada, Kosice
SVT1 söndag 12 maj kl 21.00-23.00: Storbritannien-Kanada, Kosice forts

SVT Play måndag 13 maj kl 16.10-18.45: Ryssland-Tjeckien, Bratislava
SVT1 måndag 13 maj kl 16.00-16.15: Studio inför USA-Finland
SVT1 måndag 13 maj kl 16.15-18.00: USA-Finland, Kosice
SVT2 måndag 13 maj kl 18.00-19.00: USA-Finland, Kosice forts
SVT2 måndag 13 maj kl 19.00-19.30: sammandrag Ryssland-Tjeckien
SVT2 måndag 13 maj kl 19.30-20.00: Studio inför Norge-Sverige
SVT1 måndag 13 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Norge-Sverige, forts.
SVT1 måndag 13 maj kl 20.15-23.00: Norge-Sverige, Bratislava forts
SVT24 måndag 13 maj kl 20.10-22.45: Slovakien-Kanada, Kosice
SVT1 måndag 13 maj kl 23.00-00.00: sammandrag Slovakien-Kanada

SVT1 tisdag 14 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Storbritannien-Danmark
SVT1 tisdag 14 maj kl 16.15-18.00: Storbritannien-Danmark, Kosice
SVT2 tisdag 14 maj kl 18.00-19.00: Storbritannien-Danmark, Kosice forts
SVT1 tisdag 14 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Schweiz-Österrike
SVT1 tisdag 14 maj kl 20.15-21.00: Schweiz-Österrike, Bratislava
SVT24 tisdag 14 maj kl 21.00-23.00: Schweiz-Österrike, Bratislava forts

SVT1 onsdag 15 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Schweiz-Norge
SVT1 onsdag 15 maj kl 16.15-18.00: Schweiz-Norge, Bratislava
SVT2 onsdag 15 maj kl 18.00-19.00: Schweiz-Norge, Bratislava forts
SVT2 onsdag 15 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Ryssland-Italien
SVT2 onsdag 15 maj kl 20.15-21.00: Ryssland-Italien, Bratislava
SVT1 onsdag 15 maj kl 21.00-23.00: Ryssland-Italien, Bratislava forts
SVT1 torsdag 16 maj kl 15.30-16.15: Studio inför Sverige-Österrike
SVT1 torsdag 16 maj kl 16.15-18.00: Sverige-Österrike, Bratislava
SVT2 torsdag 16 maj kl 18.00-19.00: Sverige-Österrike, Bratislava forts
SVT1 torsdag 16 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Finland-Danmark
SVT1 torsdag 16 maj kl 20.15-21.00: Finland-Danmark, Kosice
SVT24 torsdag 16 maj kl 21.00-23.00: Finland-Danmark, Kosice forts

SVT1 fredag 17 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Österrike-Norge
SVT1 fredag 17 maj kl 16.15-18.00: Österrike-Norge, Bratislava
SVT2 fredag 17 maj kl 18.00-19.00: Österrike-Norge, Bratislava forts
SVT1 fredag 17 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Finland-Storbritannien
SVT1 fredag 17 maj kl 20.15-23.00: Finland-Storbritannien,Kosice

SVT1 lördag 18 maj 12.00-12.15: Studio inför Danmark-USA
SVT1 lördag 18 maj 12.15-15.00: Danmark-USA, Kosice
SVT Play lördag 18 maj kl 12.10-14.45: Lettland-Ryssland, Bratislava
SVT1 lördag 18 maj kl 15.00-16.00: sammandrag Lettland-Ryssland
SVT1 lördag 18 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Kanada-Tyskland
SVT1 lördag 18 maj kl 16.15-17.50: Kanada-Tyskland, Kosice
SVT2 lördag 18 maj kl 17.50-19.00: Kanada-Tyskland, Kosice forts
SVT2 lördag 18 maj kl 19.00-19.30: sammandrag Danmark-USA
SVT2 lördag 18 maj kl 19.30-20.15: Studio inför Sverige-Schweiz
SVT2 lördag 18 maj kl 20.15-23.00: Sverige-Schweiz, Bratislava

SVT1 söndag 19 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Tyskland-USA
SVT1 söndag 19 maj kl 16.15-18.00: Tyskland-USA, Kosice
SVT2 söndag 19 maj kl 18.00-19.00: Tyskland-USA, Kosice forts
SVT1 söndag 19 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Schweiz-Ryssland
SVT1 söndag 19 maj kl 20.15-23.00: Schweiz-Ryssland, Bratislava
SVT Play söndag 19 maj kl 20.10-22.45: Frankrike-Finland, Kosice

SVT1 måndag 20 maj kl 15.30-16.15: Studio inför Sverige-Lettland
SVT1 måndag 20 maj kl 16.15-18.00: Sverige-Lettland, Bratislava
SVT2 måndag 20 maj kl 18.00-19.00: Sverige-Lettland, Bratislava forts
SVT1 måndag 20 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Kanada-Danmark
SVT1 måndag 20 maj kl 20.15-23.00: Kanada-Danmark, Kosice

SVT1 tisdag 21 maj kl 12.00-12.15: Studio inför Finland-Tyskland,
SVT1 tisdag 21 maj kl 12.15-15.00: Finland-Tyskland, Kosice
SVT Play tisdag 21 maj kl 12.10-14.45: Tjeckien-Schweiz, Bratislava
SVT1 tisdag 21 maj kl 15.00-16.00: sammandrag Tjeckien-Schweiz
SVT1 tisdag 21 maj kl 16.00-16.15: Studio inför Slovakien-Danmark
SVT1 tisdag 21 maj kl 16.15-18.00: Slovakien-Danmark, Kosice
SVT2 tisdag 21 maj kl 18.00-19.00: Slovakien-Danmark, Kosice forts
SVT2 tisdag 21 maj kl 19.00-19.30: sammandrag Tjeckien-Schweiz
SVT2 tisdag 21 maj kl 19.30-20.00: Studio inför Sverige-Ryssland
SVT1 tisdag 21 maj kl 20.00-20.15: Studio inför Sverige-Ryssland
SVT1 tisdag 21 maj kl 20.15-23.00: Sverige-Ryssland, Bratislava
SVT24 tisdag 21 maj kl 20.10-22.45: Kanada-USA, Kosice
SVT1 tisdag 21 maj kl 23.00-00.00: sammandrag Kanada-USA

SVT1 torsdag 23 maj kl 16.00-16.15: Studio inför kvartsfinal 1
SVT1 torsdag 23 maj kl 16.15-18.00: kvartsfinal 1, Kosice
SVT2 torsdag 23 maj kl 18.00-19.00: kvartsfinal 1, Kosice forts
SVT Play torsdag 23 maj kl 16.10-18.45: kvartsfinal 2, Bratislava
SVT2 torsdag 23 maj kl 19.00-20.00: sammandrag kvartsfinal 2
SVT1 torsdag 23 maj kl 20.00-23.00: kvartsfinal 3, Kosice
SVT24 torsdag 23 maj kl 20.10-22.45: kvartsfinal 4, Bratislava
SVT1 torsdag 23 maj kl 23.00-00.00: sammandrag kvartsfinal 4

SVT1 lördag 25 maj kl 14.45-15.15: Studio inför semifinal 1
SVT1 lördag 25 maj kl 15.15-17.50: semifinal 1, Bratislava
SVT2 lördag 25 maj kl 17.50-19.15: Studio inför semifinal 2
SVT2 lördag 25 maj kl 19.15-20.00: semifinal 2, Bratislava
SVT1 lördag 25 maj kl 20.00-22.00: semifinal 2, Bratislava forts

SVT1 söndag 26 maj kl 15.15-15.45: Studio inför bronsmatch
SVT1 söndag 26 maj kl 15.45-18.00: bronsmatch, Bratislava
SVT2 söndag 26 maj kl 18.00-18.30: bronsmatch, Bratislava forts
SVT2 söndag 26 maj kl 19.30-20.15: studio inför finalen
SVT1 söndag 26 maj kl 20.15-23.30: final, Bratislava

På Edaportalen använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Ok, jag fattar!